а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осамостои

осамостојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде самостоен.
Англиски: make independent Албански: pavarësohet
Примери:
Ги осамостои своите деца на рана возраст.
2. (се осамостои) Стане самостоен, независен.
Англиски: become independent Албански: pavarësohet
Примери:
Фирмата се осамостои пред повеќе од десет години.
Изведенки
1. осамостојува несв.
(се) осамостојуваат
2. осамостојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи