а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осами

осамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остане сам, одделен од светот.
Англиски: isolate Албански: vetmoj, izoloj
Примери:
Јас и мајка ми осамевме по смртта на таткоми.
2. (се осами) Се оддели од светот, живее сам.
Англиски: isolate Албански: izolohet
Примери:
Се осами во своето сопче.
Изведенки
1. осамува несв.
(се) осамуваат
2. осамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи