а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осамен

осамени
Вид збор: Придавка
Што е сам, одделен од светот, изолиран.
Англиски: lonely
Примери:
Старецот седеше осамен на балконот.
Седи и чита осамен во својата мала соба.
Изведенки
1. осамено прил.
Пример: Живееше осамено на мансардата.
2. осаменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи