а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осаменик

мн. осаменици
Вид збор: Именка, машки род
Човек што е сам, одделен од светот.
Англиски: hermit
Примери:
Тажен осаменик шеташе навечер по кејот.
Изведенки
1. осаменица ж.
мн. осаменици
2. осаменичка ж.
мн. осаменички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи