а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осакатен

осакатениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10556
Што станал сакат.
Англиски: disabled
Употреба: Медицина
Примери:
Осакатени мажи лежат по бојното поле.
Изведенки
осакатеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК