а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орхидеја

мн. орхидеи
Вид збор: Именка, женски род
1. Општ назив за растенија од фамилијата орхидеи.
Латински: orchidaceae Англиски: orchid Албански: orkide
Употреба: Ботаника
2. Тропско растение со прекрасни цветови.
Латински: oгchis latifolia. Англиски: orchid Албански: orkide
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи