а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оружен

оружениот
Вид збор: Придавка
Што е извршен со оружје.
Англиски: armed
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Две лица загинаа во оружен напад.
оружен грабеж
оружен бунт
оружен судир
FlexiMac
 менување на македонски глаголи