а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оружа

оружаат; оружал; оружан
Вид збор: Глагол, свршен
1. Подготви, дотера, убеди (за прошетка, за пат).
Англиски: equip Албански: pregatitë, rregulloj
Употреба: Архаизам
2. (се оружа) се подготви, се дотера, се уреди
Англиски: prepare Албански: përgatit