а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оружарница

мн. оружарници
Вид збор: Именка, женски род
Работилница за изработка на оружје, фабрика за оружје.
Англиски: weapon manufacture Албански: punëtori armësh
Употреба: Воен термин , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи