а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орудие

мн. орудија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4361
1. Предмет што човекот го употребува и со кој се служи во разни дејности, пред сѐ во совладувањето на природата; инструмент за работа.
Англиски: tool Албански: vegël
2. Средство за остварување на некоја цел, за постигање на нешто.
Англиски: mean Албански: mjet, vegël
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е слепо орудие во нејзините раце.
3. Општ назив за артилериско оружје.
Англиски: weapon Албански: armë artilerike
Примери:
Се пукаше од сите орудија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК