а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортопед

мн. ортопеди
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, специјалист по ортопедија.
Англиски: orthopedist
Употреба: Медицина
Примери:
Ортопедот ми посоветува да носам ортопедски влошки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи