а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортопедија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од медицината што се занимава со профилактика и лекување на повреди и деформации на човечкото тело, особено на коските.
Англиски: orthopedics
Употреба: Медицина
Примери:
ординација за ортопедија
Лекарите на Ортопедија сѐ уште се противат на спојувањето на клиниките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи