а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортодокс

мн. ортодокси
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на ортодоксно верување.
Англиски: orthodox Албански: ortodoks
Употреба: Религија
2. Припадник на ортодоксната црква.
Англиски: orthodox Албански: ortodoks
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи