а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортачки

Види и: ортак (м.)
ортачка
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што му припаѓа на ортак.
Турски: ortak Албански: ortaku
Употреба: Економија
Примери:
Ортачки дуќан.
Ортачка работа.
Изведенки
ортачки прил.
Пример: Работеа ортачки веќе подолго време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи