а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортаклак

Види и: ортак (м.)
(едн.) ортаклакот
Вид збор: Именка, машки род
Заедничко работење на две или повеќе лица, ортаци, работна, деловна заедница.
Англиски: partnership Турски: ortaklık Албански: ortakllëk
Употреба: Економија
Примери:
Фатија ортаклак во трговија со жито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи