а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орочен

орочени
Вид збор: Придавка
Парични средства што може да се подигнат по одреден рок.
Англиски: time-phased Албански: depozituar
Употреба: Економија
Примери:
Орочени средства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи