а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орографија

Вид збор: Именка, женски род
Наука што се занимава со дел од физичката географија, што го проучува релјефот на земјата.
Англиски: orography
Употреба: Географија
Изведенки
орографски прид.
орографскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи