а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ороводец

мн. ороводци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24538
1. Лице што го води орото, што игра најнапред.
Англиски: leading man Албански: vallehekës
Употреба: Музика и танц
2. Човек што води некоја интрига, што води некоја нечесна работа.
Англиски: leading man Албански: prijës
Употреба: Преносно значење
Примери:
Станал ороводец на дезертери.
Го фатиле ороводецот.
Изведенки
оровотка ж.
мн. оровотки