а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ороводен

ороводниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36239
Што се однесува на водење оро.
Примери:
Ороводна песна.