а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орница

мн. орници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23387
1. Земја што подолго време се обработувала, но во моментот е запуштена, необработена.
Англиски: fallow Албански: ugar
Употреба: Земјоделство
2. Ораница, обработлива и обработувана земја.
Англиски: farmland Албански: tokë bujqësore
Употреба: Земјоделство
Примери:
Орница е горниот слој на почвата подложен на обработка.
Изведенки
орничка ж.
мн. орнички
дем.