а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орнамент

мн. орнаменти
Вид збор: Именка, машки род
1. Украс од геометриска, растителни или животински елементи и шари што се употребуваат во архитектурата, текстилното производство, печатарството и др.
Англиски: ornament Албански: ornament
2. Украсни тонови на мелодијата.
Англиски: ornament Албански: ornament
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи