а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орнаментира

орнаментираат; орнаментирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изработи, изработува орнаменти, украси, украсува со орнаменти.
Англиски: ornament