а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орлов

орловиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13306
Што е од орел, му припаѓа на орел или личи на орел.
Употреба: Зоологија
Примери:
Нејзиниот орлов нос чиниш се допираше со брадата.
Изрази
(бот.) Орлови нокти - Растение што се лози и чии мирисни цветови потсетуваат на огромни нокти; Lonicera caprifolium.