а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орлица

мн. орлици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25902
Женка орел.
Англиски: eagle
Употреба: Зоологија