а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оркестрира

оркестрираат; оркестрирал; оркестриран; оркестрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 30537
1. Подготви, подготвува музичко дело за инструментална, оркестарска изведба.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Ми стана јасно дека запишаниот текст е само партитура што допрва треба да се оркестрира во мојата свест.
2. Организира од повеќе страни истовремено.
Англиски: orchestrate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кампањата била оркестрирана со странски пари.