а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оркестрален

оркестрални
Вид збор: Придавка
Ранг: 45210
Што е во врска со оркестар или што звучи како оркестрар.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Оркестрална изведба.
Колективот на реномираниот гитарист дејствуваше како еден комплексен жив организам, истовремено правејќи апсурдна, драматична, возбудлива и оркестрална атмосфера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК