а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оркестар

мн. оркестри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4381
Група музичари што заедно исполнуваат музички дела.
Англиски: orchestra
Употреба: Музика и танц
Изведенки
оркестарски прид.
оркестарскиот