а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оркан

мн. оркани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42109
Многу силен ветер.
Англиски: hurricane
Примери:
Северниот ветер прераснуваше во оркан.
Изведенки
оркански прид.
орканскиот