а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ориз

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4083
1. Bид житно растение со плод во вид на бели долгнавести зрнца што се користат во исхраната.
Латински: Oryza sativa Англиски: rice Албански: oriz
Употреба: Ботаника
2. Зрната на тоа растение.
Англиски: rice Албански: oriz
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК