а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оризопроизводител

мн. оризопроизводители
Вид збор: Именка, машки род
Производител на ориз.
Англиски: paddy farmer
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оризопроизводителите денеска организираа протест пред зградата на општината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК