а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оризов

Види и: ориз (м.)
оризови
Вид збор: Придавка
Ранг: 30200
1. Што се однеcува на ориз.
Албански: orizi
Употреба: Ботаника
Примери:
оризово поле, оризов клас
оризова слама
2. Што содржи ориз или е направен од ориз.
Албански: orizi
Употреба: Гастрономија
Примери:
оризова каша, оризова вода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК