а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оризиште

мн. оризишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25188
Земјиште (ниви, поле) каде што се сее ориз.
Англиски: rice paddy
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оризиштата и мочуриштата ја прават климата доста нездрава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК