а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ориентација

(едн.) ориентацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Определување на нечија местоположба или правец.
Англиски: orientation Албански: orientim
Примери:
За ориентација ја користеше највисоката зграда во градот.
2. Насоченост кон определена цел или правец.
Англиски: orientation Албански: orientim, kahje
Примери:
Борбата против окупаторот е стратегиска ориентација.
сексуална ориентација
3. Снаодливост во определени ситуации.
Англиски: orientation Албански: orientim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во секоја ситуација има добра ориентација.
Изведенки
ориентациски прид.
ориентацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи