а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ориенталист

мн. ориенталисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за јазиците, културите и историјата на источните (ориенталните) народи.
Изведенки
ориенталистка ж.
мн. ориенталистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи