а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ориенталец

мн. ориенталци
Вид збор: Именка, машки род
Жител, припадник на Ориентот.
Англиски: oriental Албански: nga Orienti
Употреба: Географија
Изведенки
ориенталка ж.
мн. ориенталки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи