а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оригинал

мн. оригинали
Вид збор: Именка, машки род
1. Дело (уметничко, научно) изработено или создадено со сопствен труд, изворен примерок.
Англиски: original Албански: origjinal
Примери:
Сликава е оригинал, а не репродукција.
2. Примерок од кој се прави препис, копија или се печати во печатница.
Англиски: original Албански: origjinal
Примери:
Книгата претставува препис од некаков руски оригинал.
3. Веродостоен, изворен примерок на документ.
Англиски: original Албански: origjinal
4. Човек што се разликува од другите, необичен, чуден, интересен.
Англиски: original Албански: origjinal
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи