а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оригинален

оригинални
Вид збор: Придавка
1. првосоздаден, изворен, вистински
Англиски: original
Примери:
Тој преведува и пишува оригинални текстови.
2. Самостоен, свој што не е имитација.
Англиски: original
Примери:
Професорката не предупреди дека ќе се земат предвид само оригинални пристапи кон темата.
3. необичен, интересен, чуден, своеобразен
Англиски: original
Примери:
Тој има посебни сфаќања и ти се допаѓа бидејќи е оригинален.
Изведенки
1. оригинално прил.
Пример: Оригинално зборуваше за познати работи.
2. оригиналност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи