а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оригано

(едн.) ориганото
Вид збор: Именка, среден род
Исушени листови од мајоран што се користат како зачин.
Англиски: oregano Албански: rigon
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи