а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оретчи

оретчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разреди нешто, направи нешто да биде ретко.
Англиски: lessen Албански: rralloj
Примери:
Неговите посети оретчија во последно време.
2. (се оретчи) Стане редок, поредок.
Англиски: thin Албански: holloj, rralloj
Примери:
Косата ми се оретчи.
Изведенки
1. оретчува несв.
(се) оретчуваат
2. оретчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи