а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ореол

мн. ореоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Сјаен или златест круг околу главата на светец на икона или на фреска.
Англиски: aureole Албански: aureolë
Примери:
Набргу нивните просветителcки и светителски ореоли станаа симболи за дејноста на браќата Солунчани.
2. (само едн.) Слава и почит која му припаѓа некому.
Англиски: aureole Албански: aureolë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пред себе и пред другите си го придава ореолот на маченик и осуденик.
Изведенки
ореолски прид.
ореолскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи