а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орен

мн. орни
Вид збор: Придавка
1. За земја што може да се ора, да се обработува.
Англиски: arable
Употреба: Земјоделство
Примери:
орна земја
2. Што е свеж, желен за работа.
Англиски: energetic
Примери:
Значи дека си сѐ уште млад и орен.
3. За песна - што се ори, што се слуша гласно, ечи.
Англиски: strong
Употреба: Поетски збор
Примери:
Девојките пееја орни песни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи