а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орев

мн. ореви
Вид збор: Именка, машки род
1. Големо дрво со плод во цврста лушпа.
Латински: Juglans regia Англиски: walnut Албански: arrë
Употреба: Ботаника
Примери:
Еднаш му рече на брата си да го берат оревот и да си ги делат оревите.
2. Плодот од тоа дрво.
Англиски: walnut Албански: arrë
Употреба: Гастрономија
3. Мебел или други производи од оревово дрво.
Англиски: walnut
Употреба: Ботаника
4. Боја на орев.
Англиски: walnut Албански: ngjyrë arre
Употреба: Ботаника
Изрази
Тврд орев - за човек со кој тешко се работи или проблем што тешко се решава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи