а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оревче

мн. оревчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. орев
Англиски: walnut Албански: arrëz
Употреба: Ботаника , Деминутив
2. Плод од мускатово дрво; зачин од плодот.
Англиски: nutmeg Албански: arrëz
Употреба: Гастрономија
3. Мала песнопојна птица.
Латински: Troglodytes parvulus Англиски: wren Албански: trumcak
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи