а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оревовка

мн. оревовки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид колач направен со ореви.
Англиски: nut cake Албански: ëmbëlsirë me arra
Употреба: Гастрономија
2. Вид алкохолен пијалак направен од млади зелени ореви.
Албански: pije alkoolike prej arrave
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи