а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ордонанс

мн. ордонанси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39234
Војник или офицер со понизок чин доделен за помош на командант или на штаб.
Англиски: ordinance
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК