а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ордија

мн. ордии
Вид збор: Именка, женски род
1. Војска, обично турска.
Англиски: army Турски: ordu Албански: armatë turke
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Тој побрза да се стави на чело на својата огромна ордија која се стремеше да ја нападне Bиена.
2. Освојувачка непријателска војска.
Англиски: conqueror Албански: armatë pushtuese
Употреба: Пејоратив
3. Разбојничка банда; необуздана толпа.
Англиски: gang Албански: bandë grabitës
FlexiMac
 менување на македонски глаголи