а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ординација

мн. ординации
Вид збор: Именка, женски род
Просторија за преглед на болни.
Англиски: doctor's office
Употреба: Медицина
Примери:
Во ординацијата влезе една средовечна жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи