а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ордината

мн. ординати
Вид збор: Именка, женски род
Вертикалната оска во координатниот систем.
Англиски: ordinate
Употреба: Математика
Изведенки
ординатен прид.
ординатниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи