а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ординарец

мн. ординарци
Вид збор: Именка, машки род
Војник задолжен да му помага за лични и службени потреби на офицер со повисок чин.
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи