а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ординарен

ординарни
Вид збор: Придавка
1. обичен, секојдневен, редовен, просечен
Англиски: ordinary
Примери:
Вие сте еден ординарен страшливец.
2. простачки, вулгарен
Англиски: ordinary
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи